Każdy z nas zetknął się choć raz ze zjawiskiem smogu. Niestety wiele osób wciąż bagatelizuje problem zanieczyszczenia powietrza, tymczasem okazuje się, że ma ono fatalny wpływ na nasze zdrowie, a niejednokrotnie może nawet zagrozić życiu.

Jakie są skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem?

Pierwszym objawem negatywnego wpływu smogu na zdrowie jest kaszel i problemy z oddychaniem. Mogą one prowadzić do różnych chorób układu oddechowego, takich jak astma czy rak płuc. Kolejną konsekwencją jest wzrost ciśnienia tętniczego i zaburzenia rytmu serca, grożące zawałem.

Wbrew pozorom to nie wszystkie dolegliwości, na jakie naraża nas smog. Częstymi schorzeniami są również: podrażnienie spojówek, cukrzyca, szybsze starzenie skóry, a nawet zaburzenia działania układu nerwowego i większe ryzyko zachorowania na Alzheimera bądź Parkinsona. Co więcej, u kobiet w ciąży może wywołać przedwczesny poród bądź zaburzenia rozwoju płodu.

Wszystkie wyżej wymienione choroby skutkują wzrostem umieralności. Przykładowo, 5 grudnia 1952 smog zebrał w Londynie ogromne śmiertelne żniwo. Szacuje się, że na skutek zanieczyszczenia powietrza tego dnia i w kolejnych tygodniach mogło stracić życie aż 12 tysięcy osób! Przez mgłę, mocno zanieczyszczoną związkami siarki, ludzie zaczęli uskarżać się na problemy z oddychaniem, a inni ginęli w wypadkach drogowych, spowodowanych minimalną widocznością.

Również w Polsce mnóstwo ludzi umiera w konsekwencji oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Szacuje się, że rocznie z tego powodu śmierć ponosi około 45 tysięcy osób, jednak ostatnie dane wskazują, że rzeczona ilość jest znacznie zaniżona, a prawdziwa liczba może być nawet dwukrotnie wyższa.

Warto pamiętać, że smog ma realnie zły wpływ na nasze zdrowie oraz życie. Nie ignorujmy ostrzeżeń o wysokim stopniu zanieczyszczenia powietrza i starajmy się ograniczać przebywanie na zewnątrz, gdy nie jest to konieczne.