Klimatyzacja kojarzy się nam przede wszystkim z utrzymywaniem temperatury na określonym poziomie, co pozwala zachować komfortowe warunki nawet podczas największych upałów. To właśnie dzięki tej funkcji zbudowała swoją popularność i zrzeszyła tłumy zwolenników.

 

Mimo to niejednokrotnie można napotkać opinie, że używanie klimatyzatorów szkodzi zdrowiu. Czy rzeczywiście mamy się czego obawiać?

 

Okazuje się, że na szczęście informacje o szkodliwości klimatyzacji to w większości mit.

Prawdą jest, że ustawienie nawiewu bezpośrednio na siebie może skutkować przeziębieniem, lecz jeżeli będziemy odpowiednio korzystać z klimatyzatorów, nie grożą nam żadne negatywne skutki - wręcz przeciwnie, możemy odczuć pozytywny wpływ na zdrowie.

 

Po pierwsze, w klimatyzowanych pomieszczeniach poziom wilgotności powietrza utrzymuje się w przedziale pomiędzy 40-60%. To optymalna wartość, która zapobiega wysuszaniu spojówek, problemom z gardłem czy suchości skóry, występującymi przy zbyt suchym powietrzu, ale także ogranicza rozwój bakterii i pleśni, powstających w wilgotnych warunkach.

Ponadto pozwala też zachować komfort termiczny, odpowiadający za dobre samopoczucie człowieka.

 

Inną zaletą klimatyzatorów są używane w nich filtry, które oczyszczają powietrze i hamują rozprzestrzenianie się wirusów oraz drobnoustrojów. Ta funkcja zadowoli zwłaszcza osoby cierpiące na choroby układu oddechowego oraz alergików, ponieważ umożliwi im swobodne oddychanie i zapewni komfort w każdych warunkach.

 

Ważne jest jednak, by pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu klimatyzatorów i poddawaniu urządzeń profesjonalnemu czyszczeniu, aby móc w pełni korzystać z ich możliwości. Mając na uwadze te zalecenia, z pewnością nie musimy się martwić o negatywny wpływ klimatyzacji na nasze zdrowie.