Każdego roku coraz więcej ludzi stara się bardziej zadbać o swoje zdrowie. Decydujemy się na odstawienie używek i wysokoprzetworzonej żywności, zastępując je warzywami i owocami pełnymi dobroczynnych składników. Ważną rolę w walce o zdrowie i pełnię sił stanowi także ruch oraz wysiłek fizyczny. Niestety jednak niejednokrotnie zapominamy o czymś równie istotnym - jakości powietrza, którym oddychamy. 

Czym jest smog?

Nazwa pochodzi od połączenia dwóch angielskich słów: smoke (dym) oraz fog (mgła). Jest to trafne określenie, ponieważ smog przypomina właśnie brudną, zadymioną mgłę. Wbrew pozorom nie jest to problem jedynie współczesnego świata - tego typu zanieczyszczenia powietrza były już odnotowywane w XVII wieku. 

Smog możemy zdefiniować jako unoszącą się w powietrzu mieszaninę szkodliwych związków chemicznych, pyłów i mgły. Jego powstawaniu sprzyja wilgotna, bezwietrzna pogoda w połączeniu z działalnością człowieka. 

W Polsce główną przyczyną skażenia jest ogrzewanie domów przy użyciu odpadów węglowych zawierających duże ilości metali ciężkich, a także śmieci, w tym tworzyw sztucznych. To właśnie dlatego jesienią oraz zimą, podczas trwania sezonu grzewczego, najczęściej możemy zaobserwować alarmująco złą jakość powietrza. 

Innym źródłem smogu jest transport. Wiele samochodów na ulicach to pojazdy stare, emitujące spore ilości zanieczyszczeń. Największym wrogiem czystego powietrza są silniki diesla, emitujące mnóstwo pyłu zawieszonego. Nie pomaga również fakt, że po polskich miastach jeździ zdecydowanie więcej samochodów, niż w krajach Europy Zachodniej. 

Nie da się ukryć, że smog jest sporym problemem w wielu krajach, a zwłaszcza w dużych miastach. Niestety całkowite wyeliminowanie go prawdopodobnie nie będzie możliwe, dlatego dla własnego zdrowia postarajmy się unikać długiego przebywania na zewnątrz, gdy zanieczyszczenie przekracza dopuszczalne normy.