Uwaga mediów skupiona na koronawirusie SARS-CoV-2 odpowiedzialnym za pandemię COVID-19 oraz wzrost świadomości społeczeństwa o zagrożeniach związanych z oddychaniem w zanieczyszczonym środowisku przełożyły się ostatnimi czasy na zainteresowanie wokół oczyszczaczy powietrza. Producenci urządzeń tego typu wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i - zwłaszcza w ostatnich latach - proponują szereg rozwiązań, pomiędzy którymi możemy przebierać w zależności od potrzeb. Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Co decyduje o tym, że wybieramy odpowiednie urządzenie? W serii artykułów postaramy się przybliżyć Ci nieco ten temat.

1.  Rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza

Cały mechanizm działania oczyszczacza opiera się na przepływie powietrza przez filtry. Im większa skuteczność filtracji, tym czystsze będzie powietrze opuszczające urządzenie. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że rodzaj i wydajność zastosowanych filtrów jest jednym z najważniejszych kryteriów, jakimi powinniśmy się kierować podczas wyboru oczyszczacza powietrza.

Filtr HEPA

Jest to obecnie najpopularniejszy typ filtra głównego stosowanego w oczyszczaczach powietrza do użytku komercyjnego. Dzięki zastosowaniu włókien wykonanych z kompozytu poliestrowo-szklanego (wełna szklana) jest w stanie wychwytywać bardzo drobne cząsteczki zanieczyszczeń.

Filtry HEPA sklasyfikowane są według skuteczności filtracji zależnej od średnicy i ułożenia włókien. Nie wdając się niepotrzebnie w szczegóły - warto pamiętać, by urządzenie przeznaczone do użytku w domu lub w biurze wyróżniało się klasą E12 lub wyższą. Najczęściej filtry tego typu przechwytują cząsteczki o średnicy do setnych części mikrometra - jeśli niewiele mówi Ci ta wartość, wyobraź sobie, że przeciętnie ludzki włos ma od 30 do 120 mikrometra grubości.

Wadą technologii HEPA jest konieczność dokupowania filtrów. W zależności od zanieczyszczenia powietrza i czasu pracy oczyszczacza filtry powinno wymieniać się średnio raz na 6 miesięcy.

Filtr elektrostatyczny

Filtry elektrostatyczne wykorzystują silnie pole elektryczne wytwarzane przez jonizator, w którym cząsteczki zanieczyszczeń otrzymują ujemny lub dodatni ładunek. Następnie zanieczyszczenia przechodzą do sekcji kolektora, który dzięki temu, że jest przeciwnie naładowany, przyciąga cząsteczki i osadza je na swojej powierzchni.

Rozwiązanie to nie jest popularne na polskim rynku, ponieważ dostępne w sprzedaży oczyszczacze powietrza z tradycyjnym filtrem elektrostatycznych cechują się stosunkowo niską efektywnością.