Bardzo często mianem klimatyzacji określa się kontrolowanie temperatury w zamkniętym pomieszczeniu. Tymczasem prawidłowa definicja to stworzenie odpowiedniego mikroklimatu, czyli właściwej temperatury, wilgotności, a nawet składu powietrza.

 

Klimatyzacja opiera się na sprawnym procesie wentylacji, to znaczy wymiany powietrza wewnątrz z zewnętrznym. Działanie to ma na celu zapewnienie komfortowych warunków dla człowieka przebywającego w klimatyzowanym pokoju. Pamiętajmy jednak, że klimatyzacja nie zastąpi wentylacji, a jedynie uzupełni jej skuteczność.

 

Warto wspomnieć, że klimatyzator, poza utrzymaniem wymaganej temperatury i wilgotności, równie dobrze radzi sobie z oczyszczaniem powietrza. To ważna kwestia zwłaszcza dla alergików oraz osób cierpiących na choroby związane z układem oddechowym.

 

Jakie funkcje może spełniać nowoczesny klimatyzator?

 

1. Chłodzenie: najbardziej znana funkcja, wykorzystywana głównie w lecie do utrzymania komfortu termicznego.

 

2. Ogrzewanie: coraz więcej urządzeń umożliwia podnoszenie temperatury w pomieszczeniu w chłodniejsze dni.

 

3. Oczyszczanie: wiele klimatyzatorów jest wyposażonych w filtry, które wyłapują zanieczyszczenia.

 

4. Osuszanie: powietrze utrzymuje odpowiednią dla człowieka wilgotność, pomiędzy 40% a 60%. Zapobiega to problemom z oddychaniem, a także rozwojowi grzybów i pleśni.

 

5. Jonizowanie: wprawdzie charakteryzują się nim nieco droższe urządzenia, ale z pewnością taka inwestycja będzie opłacalna dla zdrowia, ponieważ jonizowane powietrze jest wolne od wirusów, bakterii, kurzu i innych alergenów.

 

Podczas zbliżających się upałów zdecydowanie warto zdecydować się na zakup klimatyzatora. Posłuży on nie tylko do utrzymywania optymalnej temperatury w gorące dni, ale również pozwoli oddychać czystym, świeżym powietrzem.